Bulimia – choroba ciała i duszy

Współczesny świat sprzyja różnym chorobom. Wiele osób skarży się na poważne zaburzenia odżywiania, które w dużej mierze związane są z innymi problemami natury psychicznej. Bulimia to poważna choroba, z którą można jednak walczyć i skutecznie wygrać.

Czym jest bulimia?

To zaburzenie stwierdza się najczęściej u kobiet. Zwykle zaczyna się niewinnie, od odchudzania i ograniczania porcji żywieniowych. Z czasem pojawia się jednak kompulsywne jedzenie, w dużych ilościach, zawsze w ukryciu i poczuciu wstydu. Chory zjada duże porcje, a następnie zwraca je w całości. Młode dziewczyny dążą do tego, aby wyglądać pięknie i być szczupłe, a kiedy słabości z nimi wygrywają, same uczą się, jak wymiotować.

Podłoże bulimii może być różne, a bardzo często wynika z niskiej samooceny, problemów z samoakceptacją i negatywnych ocen rówieśników. Osoba o słabszej psychice nie potrafi dać sobie rady ze swoimi trudnościami i pocieszenia szuka w jedzeniu. To jednocześnie budzi w niej obrzydzenie i pożądanie.

Leczenie bulimii – od czego zacząć?

Zaburzenia odżywiania to poważny problem, z którym chory nie poradzi sobie samodzielnie. Leczenie bulimii wymaga zaangażowania specjalisty, a przede wszystkim terapeuty lub dobrego psychologa. Zasadna będzie też wizyta u dobrego lekarza ogólnego, który oceni stan zdrowia pacjenta i sprawdzi, jak bardzo ucierpiał układ pokarmowy. Wywoływanie wymiotów może skutkować refluksem, nadprodukcją soków żołądkowych i innymi problemami. Zwykle leczenie bulimii oznacza też wizytę u dobrego dietetyka, który ustala menu dopasowane do potrzeb pacjenta, o odpowiedniej kaloryczności i właściwym składzie. Bardzo ważne jest spożywanie posiłków o regularnych porach, ponieważ brak regularności może skutkować kolejnymi zaburzeniami. Chory powinien być w stałym kontakcie ze swoim terapeutą, aby w sytuacji kryzysowej móc z nim porozmawiać i uspokoić się. Niezwykle istotne jest również wsparcie osób bliskich i przyjaciół. Bulimii nie trzeba się wstydzić, ponieważ jest chorobą. Warto tłumaczyć to otoczeniu.