Czym jest choroba Dupuytrena?

Choroba Dupuytrena − jest schorzeniem niezapalnym, podczas której dochodzi do bliznowatego przekształcenia ścięgien dłoni. Z powodu proliferacji tkanki łącznej ścięgna ulegają skróceniu, wyprostowanie jednego lub więcej palców jest ograniczone, rozwija się przykurcz zgięciowy z częściową utratą funkcji ręki. Towarzyszy temu pojawienie się gęstego sękatego sznurka w uszkodzonym miejscu. W prostszych przypadkach występuje niewielkie ograniczenie wyprostu, z czasem może rozwinąć się sztywność lub nawet zesztywnienie (całkowite unieruchomienie) urażonego chorobą palca lub palców. Choroba Dupuytrena występuje częściej u mężczyzn niż u kobiet. Objawy przykurczu Dupuytrena włączają pojawienie się bolesnych guzków pod skórą, które przerastają w zgrubiałe pasma tkanki, co prowadzi do stałego zgięcia palców. Przyczyna przykurczu Dupuytrena nie jest znana. Nie jest to spowodowane urazem lub nadmiernym obciążeniem dłoni.

Jakie są objawy choroby Dupuytrena?

Objawy choroby Dupuytrena zwykle ujawniają się stopniowo. Guzki − na dłoni tworzy się jeden lub więcej wyrazistych guzków. Z czasem traci się wrażliwość dłoni. Stają się zauważalne paski tkanki. Guzki mogą gęstnieć i łączyć się ze sobą, tworząc twarde paski tkanki pod skórą. Dochodzi do skręcenia palców. Jeden lub więcej palców pochyla się w kierunku dłoni. Najczęściej dotyczy to palca serdecznego i małego, ale choroba może rozprzestrzenić się na każdy palec. Im bardziej palec jest zakrzywiony, tym trudniej go wyprostować. Staje się coraz trudniej podnieść małe przedmioty, a także włożyć rękę do kieszeni.

Jakie jest leczenie choroby Dupuytrena?

Chorobę dupuytrena nie można zatrzymać ani wyleczyć. Jednak nie jest to beznadziejne. Choroba Dupuytrena zwykle rozwija się bardzo powolnie i może nie powodować problemów przez wiele lat. Może nigdy nie przekroczyć stadium guzka w dłoni. Jeśli choroba szybko się ujawnia, profilaktyczne leczenie choroby Dupuytrena może spowolnić ujawnienie nowych objawów. Pomocne są zastrzyki steroidowe. Jeśli guzek jest bolesny, wstrzyknięcie kortykosteroidu − silnego leku przeciwzapalnego − może pomóc złagodzić ból. W niektórych przypadkach może również zapobiegać postępowi przykurczu. Długotrwały efekt może wymagać wielokrotnych zastrzyków. Operacyjne leczenie choroby dupuytrena jest zalecane, jeśli lekarz stwierdzi, na podstawie przeprowadzonych badań, że choroba szybko się rozwija. Niektórzy pacjenci są kierowani na operację, gdy funkcje rąk stają się ograniczone; występują problemy z chwytaniem przedmiotów lub wkładaniem dłoni do kieszeni. Chirurgiczne leczenie przykurczu Dupuytrena polega na wycięciu lub usunięciu twardych pasków tkanki w celu odzyskania ruchu palca. Często rana pozostaje otwarta i goi się powoli. Czasami konieczne jest przeszczepienie fragmentu skóry.