W jaki sposób rekonstruuje się więzadła?

Rekonstrukcja więzadła krzyżowego przedniego jest zabiegiem coraz częściej wykonywanym w związku z różnymi obrażeniami. Po wypadkach komunikacyjnych lub też w przypadku wypadków narciarskich jest to powszechny zabieg. Pozwala on uniknąć ryzyka wymiany całego stawu, co z punktu widzenia pacjenta (najczęściej młodego) jest bardzo istotną kwestią. Rekonstrukcja więzadła krzyżowego przedniego wykonywana jest obecnie w wielu ośrodkach, przy wykorzystaniu technologii artroskopowych.

Na czym polega tego rodzaju zabieg?

Więzadło krzyżowe przednie (ACL) jest jedną z najważniejszych struktur stabilizujących staw kolanowych. Bierze ono udział w zachowaniu stabilności i właściwej mechaniki stawu. Po jego zerwaniu rzadko możliwe jest jego szycie i najlepiej jest wykonać pełną rekonstrukcję tego rodzaju więzadła. W tym celu pobierane są fragmenty ścięgien z różnych mięśni. Oczyszczone ścięgno w warunkach jamy stawowej przechodzi przemianę histologiczną w tkankę typową dla więzadła krzyżowego, co pozwala uzyskać ten sam efekt czynnościowy oraz anatomiczny. Rekonstrukcja więzadła krzyżowego przedniego wykonywana jest metodą dwóch nacięć w obrębie kolana, przy użyciu narzędzi artroskopowych. Inwazyjność i zagrożenie dla pooperacyjnej stabilności stawu jest więc praktycznie żadne. Więcej informacji o tego typu zabiegach znajdziecie na Sport-Klinika, która posiada informacje o znacznie większej ilości zabiegów realizowanych w ich placówce np. ból kości udowej

Jak długo człowiek rehabilituje się po wymianie więzadła?

Wszystko zależy od innych okoliczności – np. uszkodzeń łąkotek, elementów kostnych, rzepki etc. Niemniej jednak pacjent musi najszybciej zostać uruchomiony w celu ograniczenia powikłań i szybkiego wzmacniania struktur mięśniowych oraz więzadłowych. Nowe więzadło krzyżowe bezwzględnie wymaga ruchu jako czynnika modyfikującego jego strukturę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *