W jaki sposób rekonstruuje się więzadła?

Rekonstrukcja więzadła krzyżowego przedniego jest zabiegiem coraz częściej wykonywanym w związku z różnymi obrażeniami. Po wypadkach komunikacyjnych lub też w przypadku wypadków narciarskich jest to powszechny zabieg. Pozwala on uniknąć ryzyka wymiany całego stawu, co z punktu widzenia pacjenta (najczęściej młodego) jest bardzo istotną kwestią. Rekonstrukcja więzadła krzyżowego przedniego wykonywana jest obecnie w wielu ośrodkach, przy wykorzystaniu technologii artroskopowych.

Na czym polega tego rodzaju zabieg?

Więzadło krzyżowe przednie (ACL) jest jedną z najważniejszych struktur stabilizujących staw kolanowych. Bierze ono udział w zachowaniu stabilności i właściwej mechaniki stawu. Po jego zerwaniu rzadko możliwe jest jego szycie i najlepiej jest wykonać pełną rekonstrukcję tego rodzaju więzadła. W tym celu pobierane są fragmenty ścięgien z różnych mięśni. Oczyszczone ścięgno w warunkach jamy stawowej przechodzi przemianę histologiczną w tkankę typową dla więzadła krzyżowego, co pozwala uzyskać ten sam efekt czynnościowy oraz anatomiczny. Rekonstrukcja więzadła krzyżowego przedniego wykonywana jest metodą dwóch nacięć w obrębie kolana, przy użyciu narzędzi artroskopowych. Inwazyjność i zagrożenie dla pooperacyjnej stabilności stawu jest więc praktycznie żadne. Więcej informacji o tego typu zabiegach znajdziecie na Sport-Klinika, która posiada informacje o znacznie większej ilości zabiegów realizowanych w ich placówce np. ból kości udowej

Jak długo człowiek rehabilituje się po wymianie więzadła?

Wszystko zależy od innych okoliczności – np. uszkodzeń łąkotek, elementów kostnych, rzepki etc. Niemniej jednak pacjent musi najszybciej zostać uruchomiony w celu ograniczenia powikłań i szybkiego wzmacniania struktur mięśniowych oraz więzadłowych. Nowe więzadło krzyżowe bezwzględnie wymaga ruchu jako czynnika modyfikującego jego strukturę.