Wyroby czekoladowe – skąd się wzięły i jak powstają?

Historia czekolady jest naprawdę pasjonująca, tak samo jak to – w jaki sposób zamienia się kakao w pyszne wyroby czekoladowe. Jeśli jeszcze do tej pory nie zasięgnąłeś wiedzy na ten temat – teraz jest najwyższy czas, aby coś z tym zrobić. Zapraszamy do lektury!

Skąd pochodzi czekolada?

Spożycie kakao, które nadaje czekoladzie smak, ma długą historię. Już w roku 1500 pne starożytne cywilizacje Olmeków i Majów Ameryki Południowej spożywały kakao (zwykle w formie gorzkich, aromatycznych napojów) i kojarzyły kakao z bogami.

Kakao było i nadal spożywane w wielu kulturach do celów leczniczych. Słowo „czekolada” (wywodzące się z kakaoatolu Majów) zostało wymyślone przez hiszpańskich kolonizatorów z Ameryki Południowej w XVI wieku i od tego czasu przygotowanie czekolady znacznie się zmieniło. Kakao jest teraz zwykle spożywane jako słodkie napoje lub jako przekąski – wyroby czekoladowe. Masowa produkcja słodyczy czekoladowych sięga już 1800 roku.

Jak powstają wyroby czekoladowe?

Wszystko zaczyna się od czekolady popularnej – a ta wytwarzana jest z ziaren kakaowych pochodzących z drzewa kakaowego, rośliny tropikalnego lasu deszczowego. Drzewo kakaowe pochodzi z Ameryki Łacińskiej, ale obecnie jest uprawiane w innych tropikalnych rejonach świata, głównie w celu zaspokojenia popytu na produkcję wyrobów czekoladowych.

Na każdym strąku kakaowca jest około 30-50 nasion (czasami nazywanych ziarnami) – to kluczowe składniki, z których wytwarza się czekoladę. Nasiona są zbierane, fermentowane i suszone lub prażone w celu wzmocnienia ich aromatu, przed podgrzaniem i zmieszaniem z innymi składnikami (np. cukrem, mlekiem, masłem kakaowym) w celu uzyskania konkretnych wyrobów czekoladowych Receptury są przeróżne i każdy producent czekolady ma swoją własną, której pilnie strzeże.

Nic więc dziwnego, że każdy smakosz czekolady może znaleźć tabliczkę idealną dla siebie, tudzież wyroby czekoladowe, z dodatkami, które lubi najbardziej. Co ważne, nie musi też robić wielkich podchodów, czy poszukiwań – zwykle wszystkie te pyszności są dostępne w zasięgu ręki w najbliższym sklepie.